Skip to primary content : Skip to first level navigation : Skip to second level navigation : Skip to third level navigation (if available)

Yörünge Logo

İçerik Filtreleme (Content filtering)

İçerik Filtrelemeİçerik filtreleme; web sitelerine internet erişiminin, işletmelerin önceden belirlediği kurallara dayalı olarak kontrol edilmesi işlemidir. Bu şekilde şirket, çalışanlarının web tabanlı uygunsuz içeriği görmelerini engelleyebilmeyi sağlar. Casus yazılım kaynaklı aniden beliren iletiler ve bu iletilerin yönlendirmeleri ile, ya da web tabanlı potansiyel güvenlik riskleri nedeniyle kullanıcılar yanlışlıkla başka sitelere bakabilirler. Bazıları, bu sitelere istemeden erişimi basitçe engellemeye çalışırlar. Bazıları da sıkı bir 'sadece iş ile ilgili' politikası uygulamak ya da hukuki sorumluluğu azaltmak isterler.
Yörünge, şirket ağı içinde sitelere erişimi hem kontrol hem de takip etmeyi garanti eden sistemler temin edebilir. Bu, hatalı hareketi geçersiz kılmak için ak/kara listeler (whitelist-blacklist) ile geniş kategorilere dayalı olabilir, ayrıca kaynak IP ya da ağa ve Windows bilgisayar adına ya da kullanıcıya da dayalı olabilir. Kategoriler, etki alanlarındaki büyük veritabanlarını ve URL (Uniform Resource Locator - Standart Kaynak Bulucu)'leri koruyarak, mühendis ekipler tarafından sürekli olarak güncellenmektedir.